Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają. Często jednak powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych, do zainteresowania się tym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Efektem tego jest podjęta cztery lata temu inicjatywa polegająca na zorganizowaniu I edycji Konkursu Wiedzy o Mediach, a w kolejnych latach Olimpiady Wiedzy o Mediach. We wszystkich czterech edycjach nasze przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli i uczniów.

 

Miło nam poinformować Państwa, że w tym roku szkolnym przystępujemy do organizacji V edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Ta ogólnopolska inicjatywa uczelni z całego kraju jest szansą dla uczniów klas maturalnych i nie tylko, na zdobycie jednego z 48 indeksów na kierunkach dziennikarskich w całej Polsce oraz cennych nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów (m.in. smartbooki, aparaty fotograficzne, zegarki). Patronat nad Olimpiadą objęli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

 

Zachęcamy uczniów do napisania eseju, nagrania filmu, fotoreportażu lub fotokastu na jeden z podanych niżej tematów, a następnie do sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy podczas testu na etapie okręgowym (14 grudnia 2018 r.) i na etapie centralnym (15-16 marca 2019 r.). Na zgłoszenia (deklaracja udziału) drogą elektroniczną czekamy do 12 października 2018 r. pod adresem http://owm.id.uw.edu.pl/rejestracja/ a na prace (przesłane na adres okręgu lubelskiego) czekamy do 9 listopada 2018 r..

 

Tematy na I etap Olimpiady

  1. Autotematyzm mediów – odmiany i przyczyny
  2. Dziennikarz – zawód czy powołanie?
  3. Różne oblicza medialnej rozrywki
  4. Media i ich użytkownicy za dwadzieścia lat
  5. Problemy kobiet w różnych krajach świata, widziane oczami polskich reporterek i reporterów (na wybranych przykładach)

 

Prace proszę przesyłać wraz z załącznikami pocztą tradycyjną na adres:

 

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL

 

Droga Męczenników Majdanka 70

20-325 Lublin

z dopiskiem:

Olimpiada Wiedzy o Mediach

 

Sponsor Olimpiady zadeklarował nagrody specjalne dla trzech szkół, z których najwięcej uczestników zakwalifikowanych zostanie do II etapu. Zwracamy się zatem z uprzejmą prośbą o przekazanie uczniom informacji dotyczących Olimpiady.

 

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie głównej http://owm.edu.pl oraz na fanpage-u Olimpiady na województwo lubelskie https://www.facebook.com/konkurswiedzyomediachlubelski/. Dodatkowo zachęcamy do odwiedzin portalu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL http://idiks.org .

 

ulotka_V_edycja

Autor: Stanisław Dunin-Wilczyński
Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018, godz. 08:47 - Stanisław Dunin-Wilczyński